چهارشنبه 2 بهمن 1398 - 27 جمادى الأولى 1441 - 22 ژانویه 2020
مسجد اهرلو

بررسی مسجد اهرلو از نظر ساخت اقلیمی

به دلیل سردی آب و هوای این منطقه مسجد را رو به جهت جنوب ساخته اند تا از حداکثر گرمای خورشید استفاده شود و در ضمن ارتفاع شروع ساخت مسجد از یک متری شروع شده است طوری که بنا های اطراف که کمی باعث جلوگیری از نور خورشید می شده اند را جلو گیری کند.

باز شو های این مسجد طوری طراحی شده ند که دارای ارتفاع و عرض کم است تا انرژی گرمایشی مسجد به حدر نرفته و حد اکثر استفاده از گرمای آن شود و نیز تعداد آن نیز به دلایل بالا کم در نظر گرفته شده است.

برای این که در طی این سال ها این بنا را نسبت به آب و هوای سرد حفظ کنند یکی دیگر از تدابیر ها استفاده از خاک رس سیاه برای زیر سازی ساختمان است که این خاک بدلیل ذات گرمی که دارد این ساختمان  را گرم نگه  می دارد و علاوه بر آن این خاک به مقدار فراوان در این منطقه وجود دارد.

در قسمت میانی مسجد در وسط آن محل قرار گیری  کرسی یا همان وسیله ی گرمایشی  آن بوده که دبلیل سردی هوای آن منطقه آن را در وسط قرار می داده اند  که از وسط گرما به اطراف منتقل شود.

در بخشی که بنا رو به جنوب نیست دیوار ها را عایق مانند و ضخیم ساخته اند و علاوه بر آن  در عرض 2 متری آن دیواری ساخته اند که به 2 منظورکه 1-اتاقی برای خواهران که گاهی اوقات استفاده می شده است 2-عایقی بین دیوار خارجی و فضای داخلی ایجاد شود تا سرما به داخل منتقل نشود.

یکی دیگر از راه هایی که استفاده می کردند تا رطوبت موجود در زمین را به بیرون انتقال دهند لوله هایی  را جایگذاری می کردند در زمین که رطوبت و بخار موجود در زیر زمین را با استفاده از این لوله ها به بیرون (از طریق سقف یا نما)انتقال دهند

دیگر ویژگی این بنا که می توان گفت ارتفاع کم کف تا سقف آن است که این کار باعث به حدر نرفتن انرژی درون مسجد می شده است.

شکل استقراری این بنا را در زمان های گذشته طوری ساخته اند که کمی مانند هرم است زیرا با این کار خواسته هایی از قبیل جلوگیری از لغزش بنا هنگام زلزله داشته اند.

در را بطه با سقف این مسجد می توان گفت که آن را مسطح ساخته اند که بطور مثال بدلیل بارش برف زیاد در این منطقه خود برف که بر روی سقف مجتمع می شود عایقی نیز باشد در برابر سرما .

كليات آب و هوايي اين منطقه به شرح زير مي باشد :
· سرماي شديد در زمستان و هواي معتدل در تابستان
· اختلاف بسيار زياد درجه حرارت هوا بين دماي شب وروز
· بارش برف سنگين
· رطوبت كم هوا
ميانگين دماي هوا در گرم ترين ماه سال در اين اقليم بيش از 10 درجه سانتي گراد و متوسط دماي هوا در سردترين ماه سال كمتر از 3- درجه سانتي گراد مي باشد .

فرم بنا

برودت بسيار زياد هوا در بخش عمده اي از سال ، در نواحي سرد و كو هستاني باعث شده است تا حداكثر استفاده از تابش آفتاب ، بهره گيري از نوسان روزانه دما ، حفظ حرارتي و جلو گيري از باد سرد زمستاني در امري ضروري گردد . لذا فرم بنا در جهت مقابله با سرماي شديد طراحي و اجرا مي شود

پلان ، فرم بنا و نحوه قرار گيري آن

در حوزه اقليمي سرد و كوهستاني ، بناها داراي پلان و بافت متراكم مي باشند . فرم بنا بايد به گونه اي باشد كه سطح تماس آن را با سرماي خارج كمتر نمايد تا حرارت كمتري از درون به بيرون انتقال يابد . لذا از احجامي نظير مكعب يا مكعب مستطيل استفاده مي نمايند تا نسبت سطح خارجي بنا به حجم داخلي آن كاهش يابد و آن را در حداقل ممكن نگه دارد .
.


نوشته شده در   دوشنبه 12 فروردين 1392  ساعت  20   توسط   مدیر اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سراب
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید